Çocuk sağlığı: Kabullenmesi zor gerçekler

Çok yakın tarihli bir araştırmaya (pdf, 7Mb) göre 5 yaşın altındaki 49 milyon çocukta akut malnütrisyon*, yaklaşık 17 milyon çocukta ise ileri derecede akut malnütrisyon görülüyor. Ayrıca 149 milyon çocukta gelişme geriliği var**, 40 milyon çocuk ise fazla kilolu veya obez. Bu küresel problemin üstesinden gelmemizde, çocukların küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenmesi önemlidir.

* akut malnutrisyon - boyuna göre düşük kilo
** gelişme geriliği - yaşa göre kısa boy

Nestlé çocukların sağlığını nasıl iyileştiriyor?

Küresel halk sağlığı sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olmak ve tüketici tercihlerine yanıt verebilmek amacıyla daha besleyici yiyecek ve içecekleri piyasaya sürüyor, ürünlerde kullanılan içerikleri sadeleştiriyor ve yapay renklendiricilerin kullanımını bırakıyoruz. Gerekli noktalarda sağlık sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olmak için mikro besin takviyelerini kullanıyor, uygun durumlarda yiyecek ve içeceklerimizde biyo-güçlendirilmiş mahsullerden yararlanıyoruz. Ürünlerimizdeki şeker, sodyum ve doymuş yağı daha da azaltıyor, sebzeleri ve tam tahılları artırıyoruz.
ss
Uzmanımızın görüşü

Araştırmalarımız, çocukluğun her döneminde doğru beslenmenin nasıl sağlanacağının anlaşılmasına önemli bir katkı sağlıyor. Ayrıca, bu araştırmalar diyabet gibi metabolik rahatsızlıkları olan çocuklar için daha kişiselleştirilmiş beslenme çözümleri geliştirmemize de yardımcı olacaktır. Bu çözümler çoğu durumda sağlıklı büyümeyi optimize etmenin en iyi yoludur. Sağlıklı büyümede nelerin önemli olduğunu anlamak için bu bilgilerden yararlanmak, Nestlé'nin 50 milyon çocuğun daha sağlıklı yaşam sürmesine katkıda bulunma hedefini destekliyor. Bu, Nestlé olarak yaşam kalitesini artırma ve daha sağlıklı bir geleceğe katkıda bulunma yöntemlerimizden sadece biri.

dd
François-Pierre Martin Beslenme ve Metabolizma Araştırmacısı, Nestlé Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Ebeveynler ve çocuklarla ilgilenenler: Daha sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik edebilirsiniz

Beslenme, çocuklarda sağlıklı gelişimi sağlamanın anahtarıdır. Çocukların sağlıklı bir yaşam sürmeyi öğrenmelerindeki en önemli rolü ise ebeveynler ve bakıcılar oynamaktadır.

Çocukları küçük yaşlarda sağlıklı alışkanlıklarla tanıştırarak, hayat boyu sağlıklı seçimler yapmalarına yardımcı olabiliriz:

▪ Sağlıklı, dengeli yemekler pişirmek
▪ Sağlıklı su tüketimini teşvik etmek
▪ Çocukları egzersiz yapmaya teşvik etmek

Çocuk sağlığının iyileştirilmesi tek başımıza altından kalkılabilecek bir sorumluluk değil

Bu sorun ebeveynler, çocuklarla ilgilenenler, sağlık uzmanları ve gıda endüstrisi olarak hepimizin birlikte çalışmasını gerektiren küresel bir sorundur. Peki siz ne yapabilirsiniz?
ss