Sort by
Sort by

Erikli Korumamız Gerekli Sergisi Bursalılarla Buluştu

nestle-bulten
Basın Bültenleri'ne Geri Dön

Türkiye’nin en sevilen ambalajlı su markası Erikli, Uludağ’ın biyoçeşitliliğine ve doğal mirasına sahip çıkmak amacıyla başlattığı Korumamız Gerekli İnisiyatifi kapsamında Korumamız Gerekli Sergisi’ni ziyarete açtı. Bölgede yetişen endemik bitki türleri konusunda toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen sergi, 1 Temmuz’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. 

Erikli, T.C. Bursa Uludağ Üniversitesi ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) iş birliğiyle başlattığı Korumamız Gerekli İnisiyatifi kapsamında, Bursa’ya değer katacak yeni bir çalışmaya imza attı.  Bursa’da yetişen endemik bitki türleri hakkında toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla hazırladığı Korumamız Gerekli Sergisi’ni, 14 Haziran Salı günü, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle ziyarete açtı.

Nestlé Waters Türkiye Genel Müdürü Michel Beneventi ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Bölümü Dekanı Prof. Dr. Cafer Çiftçi, Tarım ve Orman Bakanlığı Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül katıldı. Bursa’nın il ve ilçe yönetiminden çok sayıda temsilcinin yer aldığı açılışa, projenin ortaklarından T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nün yetkilileri de eşlik etti.

nestle-bulten_2.png


İnisiyatifimiz Bursa Halkının Katkılarıyla Güçlenecek

Korumamız Gerekli İnisiyatifi kapsamında Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi liderliğinde yapılan saha çalışmalarının, Bursa’nın güzelliklerinin yeniden keşfedilmesini sağladığını ifade eden Nestlé Waters Türkiye Genel Müdürü Michel Beneventi, sergi ile ilgili şunları söyledi: “Erikli olarak değerli akademisyenlerimiz liderliğinde yapılan saha çalışmalarında tespit edilen özgün bitki türlerini, Korumamız Gerekli Sergisi’nde bir araya getirdik. Çünkü biz, meskenimiz olarak gördüğümüz Bursa ve Uludağ’ın doğasına sahip çıkmayı, su kaynaklarını korumayı ve gelecek nesillere aktarmayı sorumluluğumuz olarak görüyor; bu coğrafyanın geleceğinde kalıcı ve sürdürülebilir değerler yaratmayı amaçlıyoruz. Sergi ile, bölge halkı başta olmak üzere tüm ziyaretçilerde, bölgenin endemik bitkileri konusunda ciddi bir toplumsal farkındalık yaratmayı arzu ediyoruz. Erikli sularının lezzetinin ve doğallığının kaynağı olan Uludağ ve Bursa’yı meskenimiz, kendimizi de Bursa’nın kurumsal vatandaşı olarak görüyoruz. Her vatandaş gibi Bursa’nın gelişimiyle ve kalkınmasıyla daha mutlu oluyoruz. Korumamız Gerekli İnisiyatifi kapsamında yapılan saha çalışmalarını ve bu değerli sergimizi bir başlangıç noktası, ilk adım olarak değerlendiriyoruz. Bursa’nın doğal güzelliklerinin korunmasına yönelik çalışmalarımızı, önümüzdeki yıllarda çok daha büyük ve heyecan verici projelerle sürdürmeyi planlıyoruz. Bu doğrutuda, Korumamız Gerekli İnisiyatifi’nin tüm Bursa halkının katkılarıyla daha güçlü hale geleceğine, uzun yolculuğumuzun yeni duraklarında daha geniş bir aile olacağımıza yürekten inanıyoruz.”

Bursa’nın Endemik Türleri Daha Yakından Tanınacak

Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Çiftçi, açılışta yaptığı konuşmada, Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Gönül Kaynak ve Prof. Dr. Özer Yılmaz’ın öncülüğünde tespit edilen endemik bitki türlerinin sergi aracılığıyla daha görünür olacağına vurgu yaparak “Bilimsel araştırmaların sonuçlarını her zaman kamuoyuyla bu kadar şık ve etkin yollarla paylaşma imkanımız olamıyor. Ancak Korumamız Gerekli Sergisi, yaptığımız çalışmaları hayatın içine taşıması, erişilebilir hale getirmesi ve Bursalılara biraz daha yakınlaştırması bakımından son derece büyük önem taşıyor. Aynı zamanda, bölgenin canlı çeşitliliğini somut örnekler üzerinden göstermesi, Bursalıları bu türleri daha yakından tanımaya ve korumaya davet etmesi bakımından da bir çağrı niteliği taşıyor” dedi.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Orhangazi Sergi Galerisi’nde açılan Korumamız Gerekli Sergisi, 1 Temmuz 2022 tarihine kadar ücretsiz olarak gezilebilecek. Bunun yanında Prof. Dr. Gönül Kaynak ve Prof. Dr. Özer Yılmaz’ın çalışmalarıyla hazırlanan “Uludağ’ın Endemik ve Nadir Bitkileri” başlıklı kitabı ziyaretçilere ücretsiz sunulacak. Sergide ziyaretçiler, Bursa ve Uludağ’da yetişen ve bölgede yayılım gösteren endemik bitki türlerini daha yakından görme imkânı bulacak.