Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Nestlé Health Science, Türkiye’nin İlk Yerli Medikal Beslenme Ürünlerini Balıkesir’de Üretiyor

Basın Bültenleri'ne Geri Dön
Eyl 08, 2020

Nestlé Health Science, Türkiye’nin İlk Yerli Medikal Beslenme Ürünlerini

Balıkesir’de Üretiyor

Nestlé Türkiye çatısı altında faaliyet gösteren ve şirketin en aktif iş birimlerinden olan Nestlé Health Science, medikal beslenme alanında Türkiye’de yerli üretim yapmak için ruhsat alan ilk şirket oldu. Haziran ayında alınan resmi izinle, Türkiye’nin ilk yerli oral medikal beslenme ürünlerinin üretimi Balıkesir’de Gönenli Süt A.Ş. sözleşmeli tesisinde başladı.  

Nestlé Health Science, T.C Sağlık Bakanlığı’nın 10. Kalkınma Planı, Sağlık Endüstrilerinde Yapısal Dönüşüm Programı Eylem Planı’nda yer alan “sağlık endüstrisinde yerelleşme stratejisi” çerçevesinde iki ayrı oral medikal beslenme ürününü yaklaşık 4 aydır Türkiye’de üretiyor. Yerelleştirilen ilk ürünlerin, bu yıl içerisinde sağlık sektörünün ve hastaların kullanımına sunulması hedefleniyor.

Medikal Beslenmede Yerli Üretime Öncülük Ediyoruz

Nestlé Health Science Türkiye Genel Müdürü Hanzade Yaz bu alanda ilklere imza atmaktan duyduğu mutluluğu ve gururu ifade ederek: “Hedefimiz Balıkesir’deki sözleşmeli tesiste üretimine başlanan bu ürünleri ilk etapta Türk halkının hizmetine sunarken, diğer yandan 250 milyon TL değerinde yatırımla hayata geçirmeyi planladığımız Türkiye’nin ilk medikal beslenme fabrikasını gelecek sene hizmete açıp oral medikal beslenme ürünlerinin tamamının üretimini Türkiye’ye taşımak. Yerelleşmenin bu iki aşamasında da ilkleri gerçekleştirerek sektöre öncülük etmekten gurur ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

Yerel olarak üretimine başlanan ürünlerin özelliklerine değinen Yaz: “Bu yılın Haziran ayında onayı alınan RS Junior Fibre özellikle hastalık durumlarında yetersiz besin alımına bağlı olarak malnütrisyon problemi olan pediatri hastaları için geliştirildi. Temmuz ayında ürün ruhsatı aldığımız RS 2.0 Fibre ise, malnütrisyon tanısı alan yetişkin hastaların daha az hacimde yüksek enerji ve lif ihtiyacını karşılıyor. Bu özellikleri ile yine önemli hastalıkların yanı sıra gelişen yetersiz beslenme problemi ile mücadele eden hastaların kullanımı için tasarlandı” şeklinde konuştu.  

Nestlé Health Science tarafından üretilen Medikal Beslenme ürünleri, pediatrik alerjilerden, yetersiz beslenme sorunlarına kadar farklı sağlık problemlerine çözüm sunan geniş bir yelpazeden oluşuyor. Yerelleşme projesi kapsamında Nestlé Health Science’ın oral medikal beslenme ürünlerinin tamamının Türkiye’de üretilmesi öngörülüyor.

Nestlé Health Science Türkiye Hakkında:

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé’nin Medikal Beslenme alanında faaliyet gösteren Nestlé Health Science İş Birimi’nin temelleri 2007 yılında Novartis Tıbbi Beslenme Biriminin satın alınması atıldı.  Temmuz 2007’den beri Türkiye Medikal Beslenme pazarında adı öne çıkan İş Birimi, faaliyet alanına Kasım 2018 itibariyle Tüketici Sağlığı ürünlerini de ekledi. Medikal Beslenme alanında güçlü markaları bünyesinde bulunduran İş Birimi’nin bu ürünleri, özel tıbbi beslenme gerektiren, beslenme bozukluğu, kanser, travma, genel cerrahi, yoğun bakım venöroloji gibi kritik alanlarda kullanılmakta olup, çocuklardaki pediyatrik alerjilerden, yaşlılardaki yetersiz beslenme sorunlarına kadar farklı sağlık problemlerine çözümler sunuyor. Yine, “Optifast” ve “Optifibre” markaları ile Tüketici Sağlığı alanına giren şirket, metabolik sağlık, sindirim sistemi sağlığı alanlarında, bilimsel bazlı besin çözümleri üretmekte ve tüketicilerin hizmetine sunmaktadır. Bununla birlikte, doğuştan gelen Metabolik Hastalıklara yönelik, hastaların yaşam süresini ve kalitesini etkileyen ürünleri bünyesinde bulunduran “Vitaflo” iş birimi de Nestlé Health Science İş Birimi altında faaliyet gösteriyor.

Nestlé Türkiye Hakkında:

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé, 1875 yılında süt bazlı bebek maması Farine Lactee ile Türkiye pazarına girdi. 1909 yılında Karaköy'de ilk satış ofisini açtı, 1927 yılında Feriköy'de ilk fabrikasını kurdu. Nestlé, 1932'de ilk fıstıklı çikolatası “DAMAK”, 1984'te ilk çözünür kahve “NESCAFE” ve çocuklar için üretilen çikolata toz içecek “NESQUIK” gibi birçok kategoriye Türkiye'de öncülük etti. 1986'da ilk kahve kreması “COFFEE MATE” ve 1989'da ilk hazır kahve karışımı “NESCAFE 3’ü 1 Arada” ürünleri ile yelpazesini geliştirdi. 2001 yılında Nestlé, Türkiye'de su pazarına “NESTLE PURE LIFE” ile girdi ve bunu 2006'da ERİKLİ SU ile birleştirdi. Nestlé, hem dünyada hem de Türkiye'de faaliyetlerini genişletmeye devam ederek, 2007'de Novartis Tıbbi Beslenme Birimi'ni ve 2012'de globalde Pzifer Nutrition'ı satın alarak SMA bebek mamasını çalışmalarına kattı ve operasyonlarına tıbbi beslenmeyi de ekledi.

Bugün Türkiye’de 10 farklı kategoride 800’ü aşkın ürünü ve 50’ye yakın markasıyla faaliyet gösteren Nestlé, Bursa'daki dört fabrikasında üretim ve ihracat faaliyetlerine devam ediyor.