Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Nestle, “SAĞLIKLI ÇOCUKLAR PROGRAMI” ile Dünya Genelinde 7,6 Milyon Çocuğa Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazandırdı

Basın Bültenleri'ne Geri Dön
Mar 17, 2015

Nestlé’nin 2009 yılında Afrika, Asya, Avrupa, Okyanusya, Orta Doğu ve Amerikalar Bölgesi’nde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 73 ülkede hayata geçirdiği Nestlé Sağlıklı Çocuklar Programı 7,6 milyon çocuğa ulaştı. Dünya genelinde yaygın olan beslenme yetersizliği ve obezite gibi sorunlar çoğunlukla dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konusunda bilinç eksikliğinden kaynaklanıyor. Nestlé “Sağlıklı Çocuklar“ küresel programıyla okul çağındaki çocukları bu konularda bilinçlendiriyor.

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé, 73 ülkede uyguladığı “Healthy Kids-Sağlıklı Çocuklar” programı 2015 yılında 7,6 milyon çocuğa ulaştı. Nestlé’nin, paydaşlarıyla birlikte geliştirdiği Sağlıklı Çocuklar Programı, yetersiz ve dengesiz beslenme alışkanlıkların üstesinden gelmek üzere her ülkeye özel şekillendirildi. Nestlé, aralarında devlet kurumları, üniversiteler, bilim enstitüleri ve çocuk beslenmesi derneklerinin de yer aldığı yaklaşık 300 kurum ve kuruluşla birlikte çocukların beslenme alışkanlıklarına yönelik ortak çalışmalar yürütüyor.

Projenin uygulandığı ülkelerin ihtiyaçlarına göre geliştirilen eğitim içerikleri; ürün ambalajı üzerindeki bilgilerin okunmasından, okul kantinlerinde sağlıklı menüler pişirilmesine, çocukların taze sebze ve meyve yetiştirmeyi öğrenmesinden, ailelerin sağlıklı öğünler oluşturmayı öğrenmesine kadar farklı konular içeriyor. Bunun yanı sıra program; aşırı kilosu olan veya besin yetersizliği sorunu olan çocuklara da kişisel beslenme önerileri sunarak onları fiziksel aktiviteye teşvik ediyor. Türkiye’de ise “Beslenebilirim” Projesi bu programın bir parçası olarak 2012 yılından beri yürütülüyor.

Türkiye’de Beslenebilirim Projesi ile 27 Bin öğrenciye ulaşıldı

“Sağlıklı Çocuklar” programı çerçevesinde, Türkiye’de de Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile iş birliği içinde yürütülen proje; ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konusunda farkındalığını geliştiriyor. Bu yıl Adana, Ankara, Bolu, Bursa, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Konya, Mersin, Muğla, Ordu, Tunceli ve Şanlıurfa olmak üzere toplam 13 ilde 58 okulda uygulanan proje kapsamında öğrenciler; Hayat Bilgisi ile Oyun ve Fiziki Etkinlikler derslerinde, eğlenceli etkinlikler, oyunlar ve öyküler aracılığıyla yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konularını işliyor. Beslenebilirim program içerikleri; Medipol Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde görevli akademisyenler tarafından, Hayat Bilgisi ile Oyun ve Fiziki Etkinlikler derslerini destekleyecek şekilde, özel olarak hazırlandı.

Beslenebilirim projesi öğrencilerin bilinç düzeyini yüzde 21,4 artırdı

2013 – 2014 eğitim ve öğretim yılında hedef gruplara yönelik uygulamaların başında ve sonunda uygulanan ölçme-değerlendirme araçlarından elde edilen verilerle yapılan araştırma, yeterli ve dengeli beslenme konusunda öğrencilerin bilgi düzeyinde %21,4 puanlık artış sağlandığını ortaya koydu. Bu araştırmaya göre, öğretmenlerin bilgi düzeyinde %17,5 puanlık artış gerçekleşti.

Article Type