Sort by
Sort by

NESTLÉ TÜRKİYE ÇEŞİTLİLİK VE KAPSAYICILIĞI İLKE EDİNMEYE DEVAM EDİYOR

8 mart dunya kadınlar gunu banner
Basın Bültenleri'ne Geri Dön

Kökleri İsviçre’ye dayanan ve 118 yıldır Türkiye’de faaliyetlerine devam eden Nestlé, saygı ve çeşitlilik prensipleri doğrultusunda “İnsana Değer” yaklaşımını işin kalbinde tutuyor. Nestlé Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Oktay Cömert, cinsiyet dengesini korumaya yönelik çalışmalarla çeşitlilik ve kapsayıcılık kültürünü güçlendirmeye devam ederek, Nestlé Türkiye’nin 2017 yılından bu yana Birleşmiş Milletler Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini benimsediklerini belirtti. Nespresso Türkiye Genel Müdürü Burçin Alev Ekşi, Nespresso Türkiye’nin de bu seneki imzacılığıyla Birleşmiş Milletler Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini desteklediklerini açıkladı.

Cumhuriyet tarihinin ilk global sanayi yatırımcılarından biri olan Nestlé’nin çalışma kültürünün temelini insana saygı ve eşitlik ilkesi oluşturuyor. Nestlé Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Oktay Cömert, şirketin “Ortak Değer Yaratma” anlayışıyla bu topraklarda bir asrı aşkın süredir kadınların iş dünyasına kazandırılması için çeşitli projelere imza attıklarının altını çizdi. Nestlé Türkiye olarak Birleşmiş Milletler Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerinin yedi yıldır imzacısı olduklarını belirten Nespresso Türkiye Genel Müdürü Burçin Alev Ekşi ise Nespresso ile bu yıl desteklemenin gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını aktardı.

Organizasyonumuzun Her Alanında Cinsiyet Dengesi

Nespresso Türkiye Genel Müdürü Burçin Alev Ekşi

Nestlé Türkiye’nin 2017 yılından bu yana imzacısı olduğu Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini (WEPs) bu yıl Nespresso ile de desteklemenin gururunu yaşadıklarını dile getiren Nespresso Türkiye Genel Müdürü Burçin Alev Ekşi; “Nespresso Türkiye’de fırsat eşitliği sağlayarak, kadınların başarılarını teşvik eden bir ortam yaratmaya devam ediyor; yeteneklerini geliştirerek daha parlak bir geleceğin yolunu açıyoruz. Nespresso Türkiye’de çalışanlarımızın %50’sini kadınlar oluşturuyor. Bu oran, yönetim pozisyonlarımızda %67’ye; liderlik ekibimizde ise %75’e ulaşıyor. Bu vesile ile engelleri ortadan kaldıran, iz bırakan tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

Nestlé Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Oktay Cömert

Kuruluşundan bu yana tüm süreçlerinde cinsiyet dengesini önceliklendirdiklerini belirten Cömert, Nestlé’nin bugün 5 fabrikası, 3 bine yakın çalışanı ve iş ortaklarıyla yaklaşık 7 bin kişiye istihdam sağladığının altını çizdi. Uygulamalarının tümünde fırsat eşitliğine odaklandıklarını dile getiren Cömert sözlerine şu ifadelerle devam etti; “Yaşamın her alanında, cinsiyet eşitliğinin sağlanması için tüm ekiplerimizle birlikte gayret gösteriyor, değerlerimizi geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Cinsiyet Dengesi Hızlandırma Planımız çerçevesinde, Nestlé Türkiye’de cinsiyet dengesini sağlıyor, sektörde öncü Küresel Ebeveyn Destek Politikamız ile kadınları iş dünyasında güçlendiriyoruz. Global seviyedeki uygulamalarımızla 2023 yılında Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde 5. kez ödüllendirildik. Nestlé Türkiye’de ofis çalışanlarımızın %43'ü, yönetim kurulu üyelerimizin ise %41’ini kadınlar oluşturuyor. Bugün farklı ülkelerde Nestlé Türkiye’de yetişen ve görev alan çalışma arkadaşlarımızın %62’si de kadın liderlerimizden oluşuyor. Aynı zamanda, kadın operatörlerimizin üretimdeki liderliği fabrikalarımızda fark yaratarak değer katıyor. Nestlé Waters iş birimimiz öncülüğünde, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik çalışmalarımızdan biri olarak, tesislerimizin bulunduğu Bursa’nın çevre köylerindeki kadınların pratik ve teorik eğitimlerle forklift ehliyeti almalarına destek oluyoruz. Kadınların organizasyonun her alanında başarı ile temsil edilmesini önemli stratejilerimizden birisi olarak görüyoruz. Geleceğin şekillenmesinin öncüleri, kalıpların dışına çıkan, umut eden, çalışan ve üreten tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım.”