Sort by
Sort by

Nestlé’nin düzenlediği diyetisyen buluşmasında tam tahılın yararları ele alındı.

Basın Bültenleri'ne Geri Dön

Prof. Dr. Ayşe Baysal: " Tam tahıl tüketimi çok önemli

  • Kahvaltı etmek kadar kahvaltının içeriğinin de önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Baysal, kahvaltılık gevreklerin günün en önemli öğünü kahvaltı için içerdiği tam tahıl, vitamin ve mineraller nedeni ile sağlıklı bir alternatif olduğunu belirtti.
  • Nestlé'nin çocuk beslenmesindeki köklü deneyiminin bir ürünü olan NESQUIK® kahvaltılık gevreklerin içeriği ve faydaları ile ilgili bilgiler diyetisyenler ile paylaşıldı.

Nestlé Tam Tahıllı Gevrekler, diyetisyenlere yönelik bilgilendirme amaçlı diyetisyen buluşmaları düzenliyor. Diyetisyen Dünyası işbirliği ve Prof. Dr. Ayşe Baysal'ın katılımıyla gerçekleştirilen diyetisyen buluşmalarının İstanbul ayağında, günlük beslenmede kahvaltının önemi ve tam tahıl tüketiminin beslenme ve sağlığa etkileri konusu ele alındı.

17 Mart'ta Nişantaşı Cookshop'ta gerçekleştirilen toplantıya katılan Nestlé Beslenme, Sağlık ve İyi Yaşam Müdürü Dyt. Ece Nevra Durukan, tam tahıllarla üretilen Nestlé Kahvaltılık Gevrekler ailesinde yer alan NESQUIK kahvaltılık gevreğin tam tahıl, vitamin ve mineral oranlarının yanı sıra, sodyum, şeker gibi içeriklerinin dengeli ve yeterli beslenmeye uygunluğu konusunda diyetisyenleri bilgilendirdi.

Nestlé Beslenme, Sağlık ve İyi Yaşam Müdürü Dyt. Ece Nevra Durukan,Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı bir araştırmada Türkiye'deki çocukların 1/3'ünün kahvaltıyı atladığını belirttiğini ifade etti. Toplumun günlük enerji ihtiyacının büyük bölümünü ekmekten karşıladığını ancak yüzde 71'inin tam tahıllı ekmek tüketmediğini kaydeden Durukan şunları söyledi: "Kahvaltılık gevrekler vücudumuzun ihtiyacı olan demir, kalsiyum ve çocuklar için D vitamini ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur ve iyi bir tam tahıl kaynağıdır. Diğer pek çok kahvaltı alternatifine göre kahvaltılık gevrekler genellikle daha az kalori, yağ ve şeker içerir, çocuklarda süt tüketimini teşvik etmesi de beslenmeleri açısından büyük bir avantaj yaratır.

Durukan, Nestlé Tam Tahıllı Gevreklerin besin profilini daha da iyileştirilmesi için NESQUIK kahvaltılık gevreğin içeriğine D vitamini eklendiğini belirterek, "Üstelik bunu yaparken çocukların bayıldığı NESQUIK tadından da taviz verilmedi. İnanıyoruz ki kahvaltılık gevrek tüketimi çocukların kahvaltıyı sevmesine ve süt tüketimlerini arttırmaya yardımcı olacak dedi.

Nestlé Tam Tahıllı Kahvaltılık Gevrekler ile Diyetisyen Dünyası işbirliğinde düzenlenen "Diyet Atölyesi çalışmasına katılan Prof. Dr. Ayşe Baysal, yaptığı konuşmada tam tahılın beslenme ve sağlık açısından yararlarına değindi. Prof. Baysal, kahvaltı etmek kadar kahvaltının içeriğinin de çok önemli olduğunu vurgulayarak, kahvaltılık gevreklerin günün en önemli öğünü kahvaltı için sağlıklı bir seçenek olduğunu ekledi. Baysal sözlerini şöyle sürdürdü: "Kahvaltılık gevrekler, düşük yağ içerir, kompleks karbonhidratlar bakımından zengin ve lif ve tam tahıl için iyi bir kaynaktır. Vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş olması, diğer kahvaltılık seçeneklere göre daha az şeker ve daha az tuz (sodyum) içeriğine sahip olması nedeniyle sağlıklı beslenme için tercih edilebilir. Kahvaltılık gevrekler içine süt ya da yoğurt, ceviz ve meyve parçaları ilave edildiğinde tam bir kahvaltı oluşturur. Ayrıca lezzetli ve kolay hazırlanan bir ürün olması nedeniyle özellikle okula yetişme kaygısıyla kahvaltıyı atlayan çocukların önerilen miktarda ( günde 3 porsiyon) tam tahıl tüketmesini sağlamak açısından iyi bir seçenektir.

Kahvaltı Neden Önemli!

  • Zihinsel performans üzerinde olumlu etkisi vardır.
  • Gece uykusundan sonra vücudun gereksinim duyduğu besinleri sağlar.
  • Beslenme kalitesini arttırır
  • Vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olur.
  • Doğru beslenme alışkanlıkları geliştirilmesini destekler ve aile ile kaliteli zaman geçirilmesini sağlar.