Sort by
Sort by

Nescafé Xpress kutuları gençler için kaykay pistine dönüşüyor

Dönüştürmeye Devam Kim Tutar Seni
Basın Bültenleri'ne Geri Dön

Nescafé, soğuk kahve pazarının öncüsü ve lideri, gençlerin çokça tükettiği Nescafé Xpress’in kutularını geri dönüşüm yöntemiyle yine gençler için bir iyilik hareketine dönüştürüyor. Yaz boyu tüketilen %100 geri dönüştürülebilir alüminyum Xpress kutuları, ÇEVKO Vakfı’nın geri dönüşüm kutularında toplanarak Karşıyaka Belediyesi iş birliği ile Karşıyaka’da  gençler için bir kaykay pisti olarak yeniden hayat bulacak. Nescafé, bu geri ve ileri dönüşüm hareketine destek vermesi için gençlere Xpress’in sloganı “KİM TUTAR SENİ” ile çağrıda bulunuyor.

Türkiye’de gençlerin çok sevdiği bir marka olan Nescafé, yaz sıcaklarının mükemmel eşlikçisi Nescafé Xpress ile gençlerin farkındalığını artırarak geri dönüşüme daha fazla katkıda bulunmaları için yepyeni bir projeye imza atıyor. Marka gençleri harekete geçirmeyi planladığı geri dönüşüm projesini ÇEVKO Vakfı ve Karşıyaka Belediyesi ile birlikte yürütecek. Nescafé Xpress bu anlamlı projenin başlangıcını 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda yaparak başta gençler olmak üzere herkesi, atıkları geri dönüştürmeye davet ediyor.

 “KİM TUTAR SENİ” sloganıyla gençlere çağrıda bulunan Nescafé, projenin ilk etabında farkındalık yaratarak yaz boyu tüketilen Xpress kutularının belirli noktalardaki ÇEVKO Vakfı geri dönüşüm kutularında biriktirilmesini amaçlıyor. Xpress’in 100% geri dönüştürülebilir alüminyum ambalajları Karşıyaka Belediyesi iş birliği ile Karşıyaka’da bir kaykay pisti olarak yeniden hayat bulacak. Böylece bu geri dönüşüm serüveni gençlere, çevreye sağladığı fayda ile de iyiliğe açılan bir ileri dönüşüm hareketine öncülük edecek.

Video

 

Gençler kaykay için yeterli altyapı bulunmadığını düşünüyor

Nescafé, projeyle çevreyi atık kirliliğinden korumakla beraber gençlere geri dönüştürme alışkanlığını kazandırıp ortak bir sosyal fayda yaratmayı amaçlıyor ve aynı zamanda onların kişisel spor aktivitelerini destekliyor. Hedef kitlesinin 25%’nin yaptığı ve gençler arasında revaçta olan bir spor dalı olan kaykayı sahiplenmek isteyen Nescafé, projeyi oluştururken geri dönüşüme katkıda bulunma ve sportif yaşamı destekleme adına ihtiyaç ve fayda noktalarını belirlemek için bir de araştırmaya imza attı. Bağımsız araştırma kuruluşu Twentify tarafından gerçekleştirilen araştırmada görüşülen kişilerden 50%’si geri dönüşüm yapması karşılığında gençlere, çevreye ya da insanlara bir fayda yaratan park ya da spor sahası gibi alanlar istediğini belirtti. 15-24 yaş aralığına sorulan “hangi spor dalı için yeterli altyapı ya da olanak olmadığını düşünüyorsun” sorusuna ise %55 ile kaykay en çok işaretlenen spor seçeneği oldu.

300 bin adet kutu kaykay pisti olacak

Proje ile birlikte, toplamda 300 bin adet alüminyum içecek kutusunun geri dönüştürülmesi ve elde edilen materyal ile Karşıyaka Belediyesi’nce uygun görülen bir park alanında kaykay pisti yapılması amaçlanıyor. Böylece Nescafé, projenin son aşamasında geri dönüştürülmüş alüminyum ve çeşitli malzemelerden oluşan bir kaykay pistini gençlere hediye etmiş olacak.
 

Hüseyin Necdet Kalkan


Nestlé Türkiye Nescafé İş Birimi Genel Müdürü Hüseyin Necdet Kalkan, gençlere bir kaykay pisti kazandırılacak bu geri dönüşüm hareketiyle ilgili olarak “Köklü olmakla beraber her zaman genç kalmayı ve her dönemde yeni nesillerin tercihi olmayı başaran bir markayız. Gençlerin çok sevdiği ve çokça tercih ettiği bir marka olarak amacımız yeni nesiller için sürdürülebilir bir gelecek sağlamak. Bunun için atılabilecek en iyi adımlardan birinin de fayda sağlayan bir geri dönüşüm hareketi olduğunu düşünüyoruz. Nescafé Xpress olarak ilk günden bu yana gençleri ‘KİM TUTAR SENİ’ diyerek cesaretlendiriyor ve soğuk kahve kategorisinin daha fazla genç ile buluşması adına bu kategoriye liderlik ediyoruz. Şimdi bu çağrıyla tüm gençleri geri dönüşüme destek vermeye davet ediyoruz. ÇEVKO Vakfı ve Karşıyaka Belediyesi ile birlikte imza attığımız projemizle gençlere hem geri dönüştürme alışkanlığını kazandırmak hem de sosyal fayda yaratarak onların kişisel spor aktivitelerini desteklemek istedik. Proje ile aynı zamanda farkındalık yaratarak gençleri büyük bir iyilik hareketinin parçası haline getiriyoruz. Bundan da ayrı bir mutluluk duyuyoruz. Gençlerin geri dönüşüme bıraktıkları her bir kutunun böyle bir iyilik hareketine hizmet ettiğini bilmelerinin onları da mutlu edeceğini düşünüyorum” dedi.