Sort by
Sort by

Nestlé “Aile Dostu İşveren” Uygulamalarını Güçlendiriyor

Basın Bültenleri'ne Geri Dön

Nestlé olarak, yeni ebeveyn destek politikamızı hayata geçiriyoruz. Çalışanlarımızın ve ailelerinin hayatını kolaylaştırmayı amaçladığımız, “Küresel Ebeveyn Destek Politikası” kapsamında yeni bebeği olan anne çalışanların izin sürelerini 18 haftaya, baba olan çalışanların izin süresini ise 4 haftaya çıkarıyoruz. Evlat edinen çalışanlarımızın da aynı haklara sahip olmasını sağlayarak ayrıca, mevcut esnek çalışma koşullarını koruyarak ebeveynlere aynı veya benzer alandaki pozisyonlarını sunmaya devam edeceğiz. Küresel politika, Nestlé Türkiye’de 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren uygulanacak.

Dünyanın 186 ülkesinde faaliyet gösteren Nestlé, saygıyı temel alan değerleri çerçevesinde yarattığı Çeşitlilik ve Kapsayıcılık kültürünü bir adım öteye taşıyor. Tüm dünyadaki şirketlerinde, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin yeni bebeği olan çalışanlarına bu özel dönemlerinde destek olmak ve aile yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla birçok yeni olanak sunuyor.

Uygulamalar Ebeveyn Olan Her Çalışanı Kapsayacak

Kuruluş hikayesi, 155 yıl önce Henri Nestlé’nin ilk süt bazlı bebek mamasını geliştirerek, anne sütüyle beslenemeyen bir bebeğin hayatını kurtarmasıyla başlayan Nestlé, aile yaşamına dokunan çalışmalarını, çalışanlarına verdiği yeni desteklerle büyütüyor. Küresel Ebeveyn Destek Politikası ile Şirket, hamileliğin ilk gününden başlayarak birincil ve ikincil ebeveynler ile çocuklarının gelişimine katkı sağlayacak uygulamalar başlatıyor. Nestlé, Türkiye’de gıda sektöründe birçok şirkete örnek olacak Aile Dostu İşveren uygulamaları ile ayrıca evlat edinmeyi ve emzirmeyi teşvik ediyor.

Anneler 18 Hafta, Babalar 4 Hafta İzinli Olacak

Nestlé, Ebeveyn Destek Politikası kapsamında, çocukların birincil bakımını üstlenen annelerin yasalar dahilinde 16 hafta olan doğum izni sürelerini, 2 hafta daha ekleyerek, 18 haftaya çıkaracak. İkincil bakımı üstlenen babaların 5 günlük izin hakkını ise 4 haftaya uzatacak. Ebeveynlerin her ikisinin de Nestlé çalışanı olması durumunda anne ve babalar eş zamanlı izin kullanabilecekler. Yeni uygulamalar kapsamında artırılan izin süreleri, evlat edinen çalışanları da kapsayacak. Şirket, hamile çalışanlarına ve emzirme dönemindeki annelere daha sağlıklı ve elverişli bir iş ortamı yaratmak hedefiyle, halihazırda ofis ve fabrikalarda var olan emzirme odalarının konfor ve içeriğini geliştirecek. Yanı sıra, izin dönüşü süreçlerinde çalışanların, mevcut esnek çalışma düzeni içerisinde aynı veya benzer alandaki pozisyonlara dönmelerini sağlamaya da devam edecek.

Çalışanlarımızın Aile Yaşamı için Anlamlı Bir Alan Açıyoruz

İlkay Kayganacı


Nestlé Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü İlkay Kayganacı yeni Ebeveyn Destek Politikası’nın, çeşitlilik yönetiminde öncü olan Nestlé’yi daha kapsayıcı ve ilham verici bir kurum haline getirdiğini belirterek “Bebeklerin ve onların yaşamını temelden etkileyen anne babaların iyilik halini gözetmek, kuruluşumuzdan bu yana şirketimizin temel prensibi olmuştur. Bugün Nestlé Türkiye’de, merkez ofis, saha ve fabrika çalışanlarımız ile 3 bin kişilik kocaman bir aileyiz. Yeni olanaklarla güçlendirdiğimiz aile dostu işveren uygulamalarımız ile ayrım gözetmeksizin, tüm Nestlé anne ve babalarının kendilerine ve çocuklarına ayırdığı zamana saygı duyarak, ebeveynlik süreçlerinde huzur ve güven içinde hissetmeleri için çaba gösteriyoruz. Çalışanlarımızın yaşamlarındaki en önemli dönemlerden biri olan bu süreçte, onların yanlarında olmak, bizim için bir politikadan daha fazla anlam taşıyor. Kişisel kariyer hikayemde, Nestlé’de 21 yıla dayanan uzun bir geçmişim var, bu sürede Şirketimizin her zaman anne babaları destekleyici politikaları ile çalışanlarının yanında olduğunu ben de bizzat yaşadım. Çalışan bir anne ve çocuğumun gelişim çağında süreci deneyimleyen bir yönetici olarak, bu yeni ve daha da iyileştirilmiş olanakların aile yaşamındaki karşılığının ne denli önemli olduğunun farkındayım. Bilhassa pandemi ile birlikte giderek güçleşen iş ve aile yaşamı dengesinin kurulmasında, çalışanlarımızın aile yaşamı için anlamlı alan açtığımıza inanıyorum. Yeni politikamız, fırsat eşitliğini ve çeşitliliği destekleyen bir işveren olma yönündeki taahhütlerimizi daha da güçlendirecek” dedi.