Sort by
Sort by

Nestlé, Türkiye’deki Fabrika Sayısını 5’e Çıkardı

nestle_bulten_acilis
Basın Bültenleri'ne Geri Dön

Nestlé Health Science, Türkiye’nin İlk Enteral Beslenme Ürünleri Fabrikasını Açtı

Dünyanın lider gıda şirketi İsviçre merkezli Nestlé, Cumhuriyet tarihinin ilk küresel yatırımcılarından biri olarak Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdi. Nestlé Health Science çatısı altında, Bursa Karacabey’de Türkiye’nin ilk enteral beslenme ürünleri fabrikasını T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, T.C. Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Sayın Vahit Kirişci ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Sayın Burak Dağlıoğlu’nun katılımlarıyla hizmete açtı. 2 Temmuz Cumartesi günü Bursa Karacabey’de açılışı gerçekleştirilen ve Nestle’nin Türkiye’deki beşinci fabrikası olan Nestlé Health Science üretim tesisi, sağlık endüstrisinde yerlileşme stratejisi kapsamında 433 milyon TL yatırımla hayata geçirildi.

Cumhuriyet tarihinin ilk küresel sanayi yatırımcılarından biri olan Nestlé, Türkiye’deki beşinci fabrikasını Bursa Karacabey’de hizmete açtı. İsviçre merkezli Nestlé’nin iş birimlerinden biri olan Nestlé Health Science çatısı altında üretime başlayan fabrika aynı zamanda Türkiye’nin ilk enteral beslenme fabrikası olma özelliğini taşıyor.                                  

Sağlık endüstrisinde yerlileşme stratejisinin çok önemli bir adımı olan, Bursa Karacabey’deki üretim tesisinin 2 Temmuz Cumartesi günü düzenlenen açılış töreni, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, T.C. Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Sayın Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Sayın Burak Dağlıoğlu ve çok sayıda Bakanlık temsilcisinin katılımıyla gerçekleşti. Nestlé Türkiye CEO’su Leszek Wacirz ve Nestlé Health Science Türkiye Genel Müdürü Hanzade Yaz’ın ev sahipliği yaptığı ve global Nestlé Health Science Yönetim Ekibinin de hazır bulunduğu etkinliğe ayrıca birçok seçkin davetli katıldı.

Nestlé’nin beslenme alanındaki 150 yılı aşkın sürelik birikimini bilimsel deneyimiyle birleştirerek sağlıkta beslenme alanında hizmet veren Nestlé Health Science, Türkiye’de yerli ve milli üretim yapmak üzere açılan ilk enteral beslenme fabrikasıyla önemli bir yatırıma daha imza atmış oldu.

"Nestlé’nin global birikimini ve bilimsel araştırma gücünü Türkiye’ye taşıyacağız"

Açılış konuşmasını yapan Nestlé Türkiye CEO’su Leszek Wacirz, Nestlé’nin, dünyanın 186 farklı ülkesinde 150 yılı aşkın süredir, Türkiye’de ise 116 yıldır faaliyet gösterdiğini belirterek, “Ortak Değer Yaratma” anlayışıyla bireyler ve ailelere, topluluklara ve gezegene fayda sağlayacak çalışmalara öncelik verdiklerini söyledi. Son yıllarda Ar-Ge gücünü Türkiye’de yerli üretim yapmaya yönlendirdiklerini ve uzun dönemli iş stratejilerinde yerlileşmeye odaklandıklarını belirten Wacirz, “Nestlé’nin global birikimini ve bilimsel araştırma gücünü Türkiye’ye taşıyacak adımlarla, yerel hammadde kullanarak üretim yapabileceğimiz yatırımlara öncelik veriyoruz. Bu kapsamda, Nestlé’nin küresel çapta en dinamik iş birimlerinden Nestlé Health Science’ın Türkiye’ye kazandırdığı ilk enteral beslenme fabrikasını açmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

“Nestlé Health Science Türkiye’nin enteral beslenme ürünleri üretiminin yüzde 63’ünü Türkiye’de yapacağız”

Törende konuşma yapan Nestlé Health Science Türkiye Genel Müdürü Hanzade Yaz, Nestlé Health Science’ın, 10. Kalkınma Planı çerçevesinde T.C. Sağlık Bakanlığı’nın, “Sağlık Endüstrilerinde Yerlileşme Eylem Planı” kapsamında ürünlerinin yerlileştirilmesi çalışmalarını 2 yıl önce başlattığını açıkladı. Yerlileşmenin ilk adımı olarak Balıkesir’de sözleşmeli üreticide üretilen enteral beslenme ürünlerini Mart 2021 tarihinde piyasaya sunarak Türkiye’de bu alanda yerlileşen ilk şirket olduklarını belirten Yaz, “Nestlé’nin Bursa Karacabey üretim yerleşkesinde bulunan fabrikamız, Türkiye’de yerli üretim yapmak için enteral beslenme alanına özel inşa edilmiş ilk fabrika olması açısından büyük önem taşıyor. Halihazırda faaliyete geçen ve ilk ürünlerini hasta ve sağlık profesyonelleri ile buluşturan, yıllık 9 bin ton üretim kapasitesine sahip Nestlé Health Science fabrikası, gelecek yıl gerçekleştirilecek kapasite artışı ile iki kat üretim hacmine ulaşacak. 2020 yılında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sağladığı teşvik ile hayata geçirdiğimiz fabrikamıza yaptığımız yatırım tutarı 433 milyon TL’ye ulaştı. Mayıs 2022’de ilk onaylı ürünlerimizi doktor ve hastaların hizmetine sunduğumuz fabrikamızda, önümüzdeki sene toplam 8 farklı ürün grubuna ait 29 enteral beslenme ürünü üretilecek. Böylelikle Nestlé Health Science Türkiye’nin enteral beslenme ürünleri üretiminin yüzde 63’ü Türkiye’de yapılacak. Fabrikamız, üstün teknolojisi ve güçlü alt yapısıyla, Nestlé Health Science’ın ürün geliştirme üssü olmaya aday konumda” dedi.

Karacabey’deki fabrikamız sıfır atık çerçevesine uygun şekilde tasarlandı

Nestlé’nin “2050’de Net Sıfır” taahhüdü doğrultusunda, Sürdürülebilirlik hedeflerine uygun şekilde tasarlanan Nestlé Health Science Karacabey fabrikası tüm süreçlerinde sıfır atık ve karbon emisyonu azaltımı hedefleriyle çalışacak. Solar enerji panelleri kurulan Nestlé Health Science Karacabey fabrikasındaki enerji kullanımının büyük bir kısmı güneş enerjisinden elde edilecek.

Nestlé Health Science Türkiye Hakkında

İsviçre merkezli, dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé’nin Medikal Beslenme alanında faaliyet gösteren Nestlé Health Science İş Birimi’nin temelleri 2007 yılında Novartis Medikal Beslenme Biriminin satın alınması ile atıldı.  Temmuz 2007’den beri Türkiye Medikal Beslenme pazarında adı öne çıkan İş Birimi, faaliyet alanına Kasım 2018 itibariyle Tüketici Sağlığı ürünlerini de ekledi. Medikal Beslenme alanında güçlü markaları bünyesinde bulunduran İş Birimi’nin bu ürünleri, özel tıbbi beslenme gerektiren, beslenme bozukluğu, kanser, travma, genel cerrahi, yoğun bakım ve nöroloji gibi kritik alanlarda kullanılmakta olup, çocuklardaki pediyatrik alerjilerden, yaşlılardaki yetersiz beslenme sorunlarına kadar farklı sağlık problemlerine çözümler sunuyor. Yine, “Optifast” ve “Optifibre” markaları ile Tüketici Sağlığı alanına giren şirket, metabolik sağlık, sindirim sistemi sağlığı alanlarında, bilimsel bazlı besin çözümleri üretmekte ve tüketicilerin hizmetine sunmaktadır. Bununla birlikte, doğuştan gelen Metabolik Hastalıklara yönelik, hastaların yaşam süresini ve kalitesini etkileyen ürünleri bünyesinde bulunduran “Vitaflo” iş birimi de Nestlé Health Science İş Birimi altında faaliyet gösteriyor.