Sort by
Sort by

Nestlé Türkiye İnsan Kaynakları Direktörlüğüne Yeni Atama

nestle-turkiye-insan-kaynaklari-direktoru-oktay-comert
Basın Bültenleri'ne Geri Dön

Nestlé Türkiye’nin yeni İnsan Kaynakları Direktörü, 6 yıldır şirkette üst düzey görevler üstlenen ve önemli başarılara imza atan Oktay Cömert oldu. Hızlı tüketim ürünleri sektöründe 28 yıllık liderlik deneyimine sahip Cömert, yeni görevine Temmuz ayında başladı.

 

Nestlé Türkiye’de 2019 yılından bu yana Teknik ve Üretim Direktörlüğü görevini yürüten Oktay Cömert, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği’nden mezun oldu. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği alanında yüksek lisans yaptı. Kariyerine küresel lastik üretimi sektöründe Kaizen Mühendisi olarak başladı. Ardından hızlı tüketim ürünleri sektörüne geçerek 15 yıl boyunca Türkiye ve Avrupa'daki operasyonlarda çok sayıda üst düzey pozisyona katkıda bulundu. 2014 yılında yenilikçi ve sürdürülebilir ambalaj, havacılık ve uzay teknolojileri alanında faaliyet gösteren küresel bir şirkette CEO olarak çalışmaya başladı ve 3 yıl boyunca aynı pozisyonda görev yaptı.

 

Dönüştürücü Liderliği Sürdürecek

 

Nestlé Türkiye Ailesi’ne 2017 yılında Karacabey Fabrikasının Müdürü olarak katılan Oktay Cömert, iki yıl boyunca 1.100 kişilik fabrika ekibine liderlik etti. İnsan odaklı çalışma kültürünün güçlendirilmesinden, takım ruhuyla hareket etme iklimi oluşturmaya ve yüksek performanslı ekipler geliştirmeye kadar hayata geçirdiği yenilikçi uygulamalarla Karacabey Fabrikasını, 2018 yılında alanında en iyi tesislerinden biri haline getirdi. İnşa ettiği “Tek Takım Tek Yürek” anlayışı kapsamında ekibi ve insanı odağına alan çalışma yaklaşımı ile şirket içi yeteneklerin gelişiminde öncü oldu.

 

Dönüştürücü liderlikte elde ettiği başarıların ardından, 2019 yılında Nestlé Türkiye Teknik ve Üretim Direktörü olarak atandı. Vizyoner yönetim becerilerini yeni sorumluluk alanına da taşıyan Cömert, yerel üretim yeteneklerinin genişletilerek, ithal kategorilerin yerelleştirilmesine öncelik verdi ve güçlü büyümenin korunmasında kritik rol üstlendi. Cömert’in rehberliğinde, Nestlé Türkiye’nin yerel yatırımlarına ilham veren yoğun fizibilite çalışmaları ve yeni üretim tesisinin kurulumları gerçekleştirildi. Geliştirmeye ve dönüştürmeye odaklanan Tek Takım Tek Yürek anlayışının uygulandığı Teknik ve Üretim alanındaki kültürel değişim, Harvard Business School tarafından “önemli bir değişim hikayesi” tanımıyla, rol model olarak gösterildi.

 

Takım ruhunun gelişimine olan tutkulu yaklaşımı, dayanışmayı ve sürdürülebilir pozitif sonuçları önceliklendiren Cömert, Temmuz ayı itibarıyla Nestlé Türkiye’nin yüzü geleceğe dönük insan kaynakları yönetiminden sorumlu olacak.

 

 

Nestlé Türkiye Hakkında:

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé, 1875 yılında süt bazlı bebek maması Farine Lactee ile Türkiye pazarına girdi. 1909 yılında Karaköy’de ilk satış ofisini açtı, 1927 yılında Feriköy’de ilk fabrikasını kurdu. Nestlé, 1933’te ilk fıstıklı çikolatası “DAMAK”, 1984’te ilk çözünür kahve “NESCAFE” ve 1986’da çocuklar için üretilen çikolatalı toz içecek “NESQUIK” gibi birçok kategoriye Türkiye’de öncülük etti. 1989’da ilk kahve kreması “COFFEE MATE” ve 2002’de ilk hazır kahve karışımı “NESCAFE 3’ü1 Arada” ürünleri ile yelpazesini geliştirdi. 2001 yılında Nestlé, Türkiye’de su pazarına “NESTLÉ PURE LIFE” ile girdi ve bunu 2006’da ERİKLİ Su ile birleştirdi. Nestlé, hem dünyada hem de Türkiye’de faaliyetlerini genişletmeye devam ederek, 2007’de Novartis Tıbbi Beslenme Birimi’ni ve 2012’de globalde Pzifer Nutrition’ı satın alarak SMA bebek mamasını çalışmalarına kattı ve operasyonlarına tıbbi beslenmeyi de ekledi. 2020 yılında, Nestlé Health Science iş birimi ile Türkiye’nin ilk ve dedike Medikal Beslenme Fabrikası’nın temellerini attı.

 

Bugün Türkiye’de 11 farklı kategoride 800’ü aşkın ürünü ve 50’ye yakın markasıyla faaliyet gösteren Nestlé, Bursa’daki beş fabrikasında üretim ve ihracat faaliyetlerine devam ediyor.

 

 

Bilgi için: Artı İletişim Yönetimi / 0212 347 03 30 / [email protected]