Sort by
Sort by

Purina sosyal sorumluluk projeleriyle küresel ölçekte ses getiriyor

nestle-bulten-1
Basın Bültenleri'ne Geri Dön

Nestlé Purina PetCare Türkiye, kurumsal sosyal sorumluluk alanındaki Karanlıkta Diyalog ve Canımız Sokakta projeleriyle Nestlé Purina PetCare’in global ölçekte hazırladığı Toplumda Purina Raporu’nda yer aldı. Nestlé Purina PetCare Türkiye’nin “Hayat onlarla daha güzel” düşüncesinden yola çıkarak hayata geçirdiği, Türkiye’de ses getiren projeler, evcil hayvan bakımı pazarının geleceğini şekillendirecek trendleri ortaya koyan ve bu yıl üçüncüsü yayınlanan Toplumda Purina Raporu’nda örnek uygulamalar arasında gösterildi.

Purina'nın topluma verdiği taahhütlerinde kaydedilen ilerlemeye dair ayrıntılı bakış açısı sunan 3.Toplumda Purina Raporu, markanın girişimlerinin, ortaklıklarının ve iş birliklerinin; hayvanların ve onları seven insanların hayatları ile gezegenimiz üzerindeki etkisini ortaya koyuyor. Purina'nın yenilik, iş birliği, sürdürülebilirlik ve düşünce liderliği alanındaki öncü çalışmalarını konu edinen Toplumda Purina Raporu’nda yer alan verilere göre Purina; son 2 yılda 1 milyondan fazla çocuğu sorumlu evcil hayvan sahipliği konusunda eğitmek için ortaklarla birlikte çalıştı ve 98.731 evcil hayvanın sahiplendirilmesini destekledi. Avrupa çapında evcil hayvan girişimlerini desteklemek için marka öncülüğünde 209 ittifak kuruldu. Purina’nın global vizyonunu sürdüren ve aynı zamanda ülkemizdeki sokak hayvanlarının yaşamlarını iyileştirmek için bütünsel çözümler üretmeye yönelik adımlar atan Nestlé Purina PetCare Türkiye, Toplumda Purina Raporu’nda Karanlıkta Diyalog ve Canımız Sokakta projeleriyle yer aldı.

Karanlıkta Diyalog

2015 yılından beri Rehber Köpekler Derneği iş birliği ile rehber köpek besleyen gönüllü bakıcı ailelere destek olan Nestlé Purina PetCare, derneğin bilinirliğinin artırılması için de çalışmalar yapıyor. Nestlé Purina PetCare, daha önce rehber köpekler ve sahipleriyle buluşturduğu medya mensuplarını 2020 yılında kurgulanan empati odaklı projesi ile “deneyimleme”ye davet etti. Karanlıkta Diyalog Müzesi’nde düzenlenen etkinlikte, katılımcılar ışıksız ortamda geçirdikleri 1 saatte, görme engellilerin yaşadıklarını deneyimlediler. Etkinlik sonunda Rehber Köpekler Derneği kurucularından Avukat Nurdeniz Tunçer ve rehber köpek eğitmenleri ile buluşan katılımcılar, rehber köpeklerin görme engellilerin hayatındaki rolünü konuştular. Etkinlik iletişimiyle elde edilen 2 milyon erişim sonrasında; bakıcı aile başvurusunda %50, görme engellilerin rehber köpek sahiplenme başvurusunda ise %90'ın üzerinde artış sağlandı.

Canımız Sokakta

Nestlé Purina PetCare pandemi döneminde, beslenme başta olmak üzere, birtakım sorunlarla karşı karşıya kalan sokak hayvanlarına destek olmak amacıyla “Canımız Sokakta” adlı projeyi hayata geçirdi. Sokak hayvanlarının sorunlarına çözümler üretmeyi ve farkındalık yaratmayı amaçlayan proje kapsamında, Nestlé Purina PetCare öncülüğü ve Impact Hub Istanbul ile Circular Mind iş birliğinde; veteriner hekimler, akademisyenler, barınma merkezi kurucuları, dernek üyeleri, girişimciler ve üniversite öğrencileri bir araya geldi. Birbirinden bağımsız ancak aynı amaç doğrultusunda çalışan bu gruplarla, sokak hayvanlarının yaşam şartlarını iyileştirme konusunda yapılabileceklerle ilgili iç görü oluşturduğu online toplantılar düzenlendi ve 3 günlük bir fikir geliştirme maratonu olan ve bir haftalık süre içerisinde yaklaşık 200 tekil başvuru alan online Bootcamp workshopları gerçekleştirildi.

Bootcamp Fikir Maratonunda yarışan ekipler arasından en yaratıcı fikri sunan ekip, uzman jüri tarafından belirlendi. Seçilen proje, 2 aylık inkübasyon desteğinin ardından, Impact Hub Istanbul & Circular Mind’ın rehberliğinde somut, ölçeklenebilir ve sürdürülebilir bir iş modeline dönüştürülecek ve Nestlé Purina PetCare iş birliğiyle hayata geçirilecek. Nestlé Purina PetCare ayrıca, kazanan ekip adına “Her Eve Bir Pati Derneği’ne” 1 ton mama bağışında bulundu. Seçilen proje kapsamında, belirlenecek pilot ilçede yer alan okullardaki çocuklar için sokak hayvanlarını sahiplenme, beslenme ve bakımlarına destek olma konularında eğitimler düzenlemesi planlanıyor. Ayrıca farkındalık yaratmak için projeyle öğrencilere verilecek oyunlaştırılmış kapak kutularında plastik kapakların toplanması, toplanan kapakların geri dönüştürülerek mama kabı, taşıma kabı, kedi yuvası, köpek evi gibi ürünler haline getirilmesi hedefleniyor.

Nestlé Purina PetCare Türkiye, Karanlıkta Diyalog ve Canımız Sokakta’nın yanı sıra farklı projelerle de sosyal sorumluluk alanında ön plana çıkıyor. “Beni Sahiplen-Adopt Me” platformu ile zor şartlarda hayatta kalmaya çalışan sahipsiz kedi ve köpeklere sıcak bir yuva bulmayı hedefleyen marka, 2015 yılından beri yürüttüğü #SenDePatile sosyal medya kampanyası ile tüketicileri de iyilik hareketine ortak ediyor. Sokak hayvanlarının yaşam koşullarını iyileştirmek için birçok kuruma mama bağışında bulunan Nestlé Purina PetCare, 2020 yılında toplamda 100 tonluk mama bağışı gerçekleştirdi. 

nestle-bulten-2


Nestlé Purina PetCare Genel Müdürü Ayça Erkol, sokak hayvanları konusunda önemli ihtiyaç alanlarını tanımlama ve bu meseleyi bütünsel olarak sahiplenerek çözüme yönelik adımlar atan bir Purina topluluğu oluşturma amacıyla gerçekleştirdikleri çalışmaların, global olarak takdir edilmesinden dolayı gururlu olduklarını söyledi.

Toplumda Purina Raporu’nun bu sayısında, ortaklar ve benzer düşünceye sahip kuruluşlarla devam eden çabalarımızın ve çalışmalarımızın örnek olarak gösterilmesi bizim adımıza mutluluk verici. Birlikte; evcil hayvanlar, gezegenimiz ve faaliyet gösterdiğimiz topluluklar için dayanıklı bir gelecek yaratmak için çalışmaya devam edeceğiz.

Ayça Erkol
Nestlé Purina PetCare Genel Müdürü

Purina'nın girişimlerinin, evcil hayvanların ve onları seven insanların hayatları ile gezegenimiz üzerindeki etkisini de ortaya koyan Toplumda Purina Raporu’na, bu linkten ulaşabilirsiniz.