Sort by
Sort by

Türkiye’nin Dört Bir Yanından 406 Öğretmene Sağlıklı Adımlar Eğitimi

Sağlıklı Adımlar2
Basın Bültenleri'ne Geri Dön

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ve Nestlé Türkiye iş birliğinde 2012 yılından beri yürütülen Sağlıklı Adımlar Projesi’nde, 2021-2022 eğitim yılı temsilci öğretmen eğitimlerinin ilk fazı gerçekleştirildi. Aralık ayında çevrimiçi olarak düzenlenen eğitimlere Türkiye’nin 10 ilinden 406 üçüncü sınıf öğretmeni katıldı. Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun ve Doç. Dr. Mehmet İnan tarafından hazırlanan yeni programlar eğitimcilerle paylaşıldı. Yeni içeriklerin, öğretmenlerin kendi okullarındaki uygulamaları aracılığıyla 2021 yılı sonuna kadar yaklaşık 80 bin öğrenciye ulaştırılması hedefleniyor.  

Sağlıklı ve dengeli beslenme, fiziksel aktivitenin önemi ve öğrencilerin proje kapsamında işleyecekleri tematik etkinlik kartlarının anlatıldığı eğitim seminerlerine; Adana, Bolu, Bursa, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Muğla, Samsun, Şanlıurfa ve Tunceli olmak üzere toplam 10 farklı ilden 406 üçüncü sınıf öğretmeni katıldı. Eğitimlerde ayrıca öğretmenlere projenin okullarda nasıl uygulanacağına dair önemli bilgilendirmeler yapıldı.

Seminerler kapsamında Fenerbahçe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu tarafından hazırlanan Beslenme Eğitim Programı, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nden Doç. Dr. Mehmet İnan tarafından hazırlanan Fiziksel Aktivite Eğitim Programı ve Yeditepe Üniversitesi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun tarafından geliştirilen Tematik Etkinlik Kartları Eğitim Programı kapsamlı şekilde anlatıldı. Tematik etkinlik kartlarının eğlendirirken öğreten eğitim metotlarının da yer bulduğu eğitimlerde aynı zamanda, öğretmenlere özel hazırlanan eğitici videolar gösterildi. Öğretmenler eğitim içeriklerinin öğrencilere hangi öğrenim teknikleri ile öğretilebileceği konusunda bilgilendirildi.

Eğitimler ile ilgili tüm içerikler ve proje materyalleri projenin web sitesi olan www.saglikliadimlarprojesi.com üzerinde öğretmenlerle buluşturuluyor. Proje kapsamında eğitim alan tüm öğretmenler, web sitesine üye olarak tüm bilgilere erişim imkanına sahip oluyorlar.

Sağlıklı Adımlar Projesi Hakkında:

Bugünün ve gelecek nesillerin yaşam kalitesini artırmak için gıdanın gücünü ortaya çıkarmak amacıyla faaliyet gösteren Nestlé’nin “Nestlé for Healthier Kids – Daha Sağlıklı Çocuklar için Nestlé” programı, Türkiye’de 2012 yılından bu yana Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile Sağlık Adımlar Projesi başlığı altında yürütülüyor.  Proje ile, ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin beslenme, sağlık ve fiziksel aktivite konularındaki bilinç düzeyinin artırılması ve onlara sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırılması amaçlanıyor. Bugüne kadar 17 ilde 172 okulda 117 bin öğrenciye erişilen projede, 2021-2022 eğitim yılında 80 bin öğrenciye daha ulaşılması hedefleniyor.