Sort by
Sort by

Nestlé Tüm Dünyada Kadınlar İle Güçleni̇yor

8 mart Dünyada Kadınlar günü

Kökleri İsviçre’ye dayanan ve dünyanın hemen hemen her ülkesinde faaliyet gösteren Nestlé’de insana saygı ve eşitlik ilkesiyle hareket ediyoruz. İçinde bulunduğumuz toplumlarda cinsiyet dengesini korumaya yönelik çalışmalarla çeşitlilik ve kapsayıcılık kültürünü güçlendirmeye devam ederek, “İnsana Değer” yaklaşımını işimizin kalbinde tutuyoruz. Bu yıl Nestlé globalde önemli bir dönüm noktasına ulaştık; dünya çapında yönetim pozisyonlarımızın %46'sından fazlası, küresel İcra Kurulumuzun %37,5'i de dahil olmak üzere, kadınlar tarafından üstleniliyor. Nestlé’de kadınlar için sadece güçlü ve etkili bir kariyer oluşturmakla kalmıyorlar, aynı zamanda deneyimlerini başkalarını yolculuklarında desteklemek için kanalize ediyoruz.

Nestlé Türkiye’de Her Alanda Cinsiyet Dengesi

Bu coğrafyada Cumhuriyet tarihinin ilk global sanayi yatırımcılarından biri olan Nestlé Türkiye’de de “Ortak Değer Yaratma” anlayışıyla bir asrı aşkın süredir kadınların iş dünyasına kazandırılması için çeşitli projelere imza atıyoruz.

Cinsiyet eşitliğini yalnızca sayısal oranlarla değil hayatın tüm noktalarında sağlamak için stratejilerimizi geliştiriyoruz.

Türkiye’deki 118 yıllık yolculuğumuzda bugün 5 fabrika, 3 bine yakın çalışan ve iş ortaklarıyla yaklaşık 7 bin kişiye istihdam sağlarken, uygulamalarımızın tümünde fırsat eşitliğine odaklanıyoruz. Yaşamın her alanında, cinsiyet eşitliğinin sağlanması için tüm ekiplerimizle birlikte gayret gösteriyor, değerlerimizi geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Kuruluşundan bu yana tüm süreçlerinde cinsiyet dengesini önceliklendiriyor, fırsat eşitliği sağlayarak, kadınların başarılarını teşvik eden bir ortam yaratmaya devam ediyor; yeteneklerini geliştirerek daha parlak bir geleceğin yolunu açıyoruz.

Bu doğrultuda Cinsiyet Dengesi Hızlandırma Planımız çerçevesinde;

•    Global seviyedeki uygulamalarımızla 2023 yılında Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde 5. kez ödüllendirildik.
•    2017 yılından bu yana imzacısı olduğumuz Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini (WEPs) bu yıl Nespresso ile de desteklemenin gururunu yaşıyoruz.
•    Nestlé Türkiye’de ofis çalışanlarımızın %43'ü, yönetim kurulu üyelerimizin ise %41’ini kadınlar üstleniyor.
•    Nestlé Türkiye’de yetişen ve bugün farklı ülkelerde görev alan çalışma arkadaşlarımızın %62’si de kadın liderlerimizden oluşuyor.
•    Nestlé Türkiye’de cinsiyet dengesini sağlıyor, sektörde öncü Küresel Ebeveyn Destek Politikamız ile kadınları iş dünyasında güçlendiriyoruz.
•    Kadın operatörlerimizin üretimdeki liderliği fabrikalarımızda fark yaratarak değer katıyor. Nestlé Waters iş birimimiz öncülüğünde, tesislerimizin bulunduğu Bursa’nın çevre köylerindeki kadınların pratik ve teorik eğitimlerle forklift ehliyeti almalarına destek oluyoruz.
 

Burcin Alev Eksi
Basak Unal
Bedirnaz Barlas
Berrin Bakkal
Muge Pehlivan
Naz Tamer
Nihan Çelik
Hatice Demirtas
Melike Guleli