Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

1866-1905


İlk yıllar

Tarihçemiz 1866 yılında, Anglo-Swiss Condensed Milk Company’nin Avrupa’nın ilk konsantre süt fabrikasını İsviçre’de açması ile başladı. 1867’de çığır açan ilk bebek mamasını geliştiren Henri Nestlé’nin kurduğu şirket, 1905 yılında Anglo-Swiss ile birleşmesinden ortaya bugünkü Nestlé Şirketi çıktı. Bu dönemde, şehirler büyürken ve trenler ile buhar gemileri emtia fiyatlarını aşağı çekerken uluslararası tüketim malları ticareti de artıyordu.

Önemli Tarihler

1866

1866 Nestle Tarihi

Amerikalı Charles ve George Page kardeşler, Anglo-Swiss Condensed Milk Company’nin kurulmasına katkıda bulunurlar. Ülkelerinde edindikleri bilgi birikiminden yararlanarak, İsviçre’de üretilen yüksek miktardaki taze sütü kullanarak Cham’da Avrupa’nın ilk konsantre süt üretim tesisini kurarlar. Milkmaid markası ile, taze süte güvenli, uzun ömürlü bir alternatif olarak çıkarılan bu ürünü Avrupa’nın endüstri şehirlerinde sunmaya başlarlar.


1867

1866 Nestle Tarihi

Nestlé’nin kurucusu olan Almanya doğumlu Henri Nestlé, ‘farine lactée’ (sütlü un) ürününü İsviçre’nin Vevey şehrinde piyasaya sürer. Süt, buğday unu ve şekerden oluşan ürün, Nestlé tarafından, yüksek bebek ölümlerinin önüne geçmek amacıyla, anne sütü ile beslenemeyen bebeklerin tüketimi için geliştirilmiştir. Bugün artık ikonik bir hal alan ‘Nest’ (‘Kuş Yuvası’) logosunun kullanılmasına da yine bu dönemde başlanır.


1875

1866 Nestle Tarihi

Henri Nestlé şirketini ve Vevey’deki fabrikasını üç yerel işadamına satar. Üretim ve satışları arttırmak için kimyagerler ve kalifiye işçiler istihdam ederler.


1878

1866 Nestle Tarihi

Hem Nestlé hem de Anglo-Swiss’in konsantre süt ve tahıllı bebek mamasına rakip ürünleri piyasaya sürmeye başlaması ile, iki şirket arasında yoğun bir rekabet başlar. Her iki şirket de yurtdışındaki satışlarını ve üretimini arttırır.


1882-1902

1866 Nestle Tarihi

1882 yılında, Anglo-Swiss ABD’de de faaliyet göstermeye başlasa da, George Page’in ölümü şirketin planlarını da alt üst eder. Kuruluşun 1902 yılında ABD merkezli faaliyetlerini satması daha sonra Nestlé ile gerçekleştireceği birleşmenin de yolunu açar.


1904

1866 Nestle Tarihi

Nestlé, Peter & Kohler’in yurtdışı satışlarını devralarak ilk defa çikolata satışlarına başlamış olur. Henri Nestlé, Vevey’deki komşusu Daniel Peter’e sağladığı ve Peter’in 1880’lerde ilk ticari ürünü geliştirmek için kullandığı konsantre süt ile, 1875 yılından itibaren sütlü çikolatanın geliştirilmesinde bizzat kilit bir rol oynar.