Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Nestlé Boykotu Neden Başlatıldı?

Nestlé Boykotu Neden Başlatıldı?

1970'lerde emzirme oranındaki düşüş, gelişmekte olan ülkelerde Nestlé dahil olmak üzere bebek maması üreticilerinin pazarlama uygulamaları ile ilgili kaygıların oluşmasına yol açtı. Bunun sonucunda Amerika Birleşik Devletlerinde 1977'de Bebek Maması Eylem Koalisyonu (Infant Formula Action Coalition) ürünlerimize karşı bir boykot başlattı. Boykot 1984'de sona erdi.

ABD'deki boykot neden sonlandı?

1981'de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bebek mamaları, biberonlar ve emziklerin pazarlamasını düzenlemek üzere üye ülkelere bir dizi öneri sundu. Bu öneriler ‘WHO Kuralları’ olarak bilinmektedir. Gelişmekte olan çoğu ülke Kurallar'ı tam olarak uygulamadı. Böylece 1982'de, gelişmekte olan ülkelerde bebek mamasının pazarlanmasını düzenlemek amacıyla WHO Kuralları'ndan feyz alan kendi politikamızı ortaya koyan ilk üretici olduk. Bu politikayı, WHO, Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) ve sivil toplum örgütleri dahil olmak üzere paydaşlara danışarak 1984'te geliştirdik. Bunun sonucunda şirketimize karşı ABD'de başlatılan boykot sona erdi.

Bu planın bir parçası olarak 2015 yılına kadar Fildişi Sahilleri'nde toplamda 40 okul inşa etmeyi taahhüt ettik. Kakao Planı ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Sürekli olarak uygulamalarımızı iyileştiriyoruz ve uygulama konusundaki deneyimimiz ile birlikte WHO’nun önerilerindeki gelişmeler doğrultusunda politikamızı uygulamaya başladığımızdan beri bir çok kez gözden geçirip yeniledik.

Bugün hala boykot etkinlikleri mevcut mu?

Evet. Dünyanın her yerinde ulusal hükümetler tarafından uygulanan WHO Kuralları'nı izlememize rağmen 1988'de İngiltere'de bir grup organizasyon bize karşı bir boykot başlattı ve bugüne kadar devam ediyor. Sorumlu yatırım endeksi FTSE4Good 2011'de dahil edilmemizin ardından United Reformed Churches boykot için desteğini çekti. İngiltere Kilisesi Genel Meclisi, Kraliyet Ebe Akademisi ile Metodist Etik Yatırım Komitesi dahil olmak üzere çok sayıda paydaş bu boykota olan desteğini geri çekti. FTSE4Good ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir kaygımı dile getirmek istersem ne yapmalıyım?

Bebek maması ürünlerinin pazarlama uygulamaları ile ilgili herhangi bir kaygınız varsa bize iletebilirsiniz, bu şekilde biz de uygulamalarımızı iyileştirmeye devam edebiliriz.